کتاب اصول شبیه سازی مقدماتی و پیشرفته دینامیک سیالات محاسباتی با استفاده از نرم افزارهای FLUENT و CFX به همراه آموزش نرم افزارهای Gambit، TGrid، ICEM-CFD و CFD-POST

مقدمه مولف:
نزدیک به شش سال پیش و پس از تدریس چندین دوره شبیه‌سازی مقدماتی و پیشرفته نرم‌افزار فلوئنت در دانشگاه‌ صنعتی شریف، ایده نگارش کتابی در زمینه آموزش مباحث شبیه‌سازی CFD مطرح گردید تا به عنوان مرجعی در کلاس‌های آموزش این نرم‌افزار مورد استفاده قرار گیرد. از آن‌جا که برای مباحث مقدماتی، تعداد بسیاری کتاب، به زبان فارسی در دسترس بود، تصمیم گرفته شد، تنها به مباحث پیشرفته، مانند آموزش کدنویسی و شبکه‌های متحرک پرداخته شود. نگارش کتاب از همان زمان و بر پایه نسخه 6 نرم‌افزار فلوئنت آغاز شد، اما با گذشت زمان، بارها و به خاطر مشغله کاری، نگارش متوقف گردید. در نهایت پس از مدتی، بخش قابل توجهی از مباحث پیشرفته مورد نظر، آماده گردید. همزمان با اتمام بخش‌های پیشرفته نرم‌افزار و با حضور در کلاس‌های مختلف دانشگاهی و صنعتی، به پیشنهاد دانشجویان، تصمیم گرفته ‌شد، بخشی از مباحث مقدماتی که دارای کاربرد گسترده‌تری هستند، به عناوین کتاب اضافه شود تا به عنوان مرجعی برای طیف گسترده‌تری از دانشجویان، مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به مشکلات دیده‌شده در روش‌های پایه شبیه‌سازی، بخش‌هایی در خصوص اصول شبیه‌سازی صحیح در نرم‌افزار فلوئنت و همچنین اصول تنظیمات حل‌گر و شرایط مرزی به کتاب اضافه گردید و به تدریج کتابی با موضوع نرم‌افزارهای فلوئنت و گمبیت و شامل مباحث مقدماتی و پیشرفته شکل گرفت. لیکن پس از آن، در پروژه‌های مختلف و به فراخور، از نرم‌افزارهای دیگری همچون CFX، TGrid و ICEM-CFD استفاده گردید و به دلیل تناسب و توانمندی هر یک در گسترده‌ای از پروژه‌های صنعتی، تصمیم گرفته‌ شد بخش‌هایی از کتاب، به آموزش این نرم‌افزارها اختصاص یابد. یکی دیگر از مسائلی که روند تکمیل کتاب را تغییر داد، نرم‌افزار گمبیت بود که تا سال‌های 2006، به عنوان همراه همیشگی فلوئنت، مورد استفاده فراوانی قرار می‌گرفت، لیکن با گذشت زمان، خریداری فلوئنت توسط انسیس و عدم پشتیبانی انسیس از گمبیت، تصمیم به حذف بخش قابل توجهی از فصول آموزش گمبیت و جایگزینی آن با نرم‌افزار ICEM-CFD گرفته شد. این بخش یکی از سخت‌ترین بخش‌های تالیف کتاب بود، چرا که می‌بایست فصولی که با زحمت و دقت فراوان نگاشته و بارها بازبینی و تصحیح شده بود، حذف و با فصولی جدید جایگزین می‌شد. از طرفی در آن زمان، غالب بخش‌های صنعتی و دانشگاهی کشور از این نرم‌افزار استفاده می‌کردند و معرفی نرم‌افزار جدیدی به عنوان جایگزین آن، قدری مشکل بود. با این وجود، با جایگزینی تدریجی ICEM-CFD به جای گمبیت، در دوره‌های دانشگاهی و صنعتی و همچنین برگزاری دوره‌های مختلف تخصصی این نرم‌افزار در صنایع کشور، قدری بر اقبال به این نرم‌افزار اضافه شد. در نهایت پس از بازنویسی فصولی از کتاب با استفاده از ICEM-CFD، همچنان دو فصل جامع گمبیت و برای استفاده دو گروه حفظ گردید. اول صنایع و دانشگاهیانی که از سال‌های گذشته از این نرم‌افزار استفاده کرده و می‌کنند و علاقه‌مند به استفاده از این کتاب هستند و بنابراین برایشان امکان جایگزینی نرم‌افزار تولید شبکه در بازه‌ای کوتاه وجود ندارد و دوم دانشجویانی که به دلایل مختلف مانند سادگی کار با این نرم‌افزار، نیازمند آموختن گمبیت هستند.
این کتاب از آغاز، با نگاهی به مشکلات اساسی دانشجویان و صنعت‌گران در پروژه‌های CFD، طرح‌ریزی گردید و بنابراین در نگارش آن، همواره سعی شده است، علاوه بر آموزش روش‌های شبیه‌سازی، اصول حاکم و روش‌های دستیابی به نتایجی قابل اعتماد نیز آموخته شود. تلاش شده است، در هر بخش، دلیل استفاده از تنظیمات و یا مدلی خاص نیز ذکر گردد. همچنین پس از نگارش بخش‌هایی از کتاب، تصمیم گرفته شد، به منظور استفاده از تجربیات متخصصان CFD کشور، از همکاری مولفانی دیگر نیز برای نگارش کتاب استفاده شود. مولفانی با تجربه کافی در انجام پروژه‌های صنعتی و تحقیقاتی. در کنار آن، به منظور اطمینان از روانی متون و روش‌های آموزش نرم‌افزار، برنامه‌ریزی‌ هایی صورت گرفت تا بخش‌هایی از کتاب، پیش از انتشار در اختیار دانشجویان قرار گیرد و نظرات آن‌ها در بازنویسی و ویرایش کتاب اعمال گردد. در این مسیر از کمک و همیاری دانشجویان و مهندسان بسیاری بهره برده شد که متاسفانه به دلیل تعداد بسیار زیاد این دوستان و فراموشی نام برخی در گذر زمان، امکان درج نام تمامی آن‌ها وجود ندارد. دانشجویانی که از سر لطف، متون کتاب را با دقت خواندند و با استفاده از نظرات آن‌ها، توانستم، بخش‌هایی از کتاب را ویرایش و بازنویسی کنم. به نحوی که برقراری ارتباط و استفاده از مطالب آن، برای خوانندگان آسان‌تر باشد. بسیاری از این دانشجویان و کارشناسان، در حال حاضر در دانشگاه‌ها و صنایع مختلف کشور و همچنین سایر نقاط دنیا، مشغول به انجام پروژه‌های مهندسی، تحقیقاتی و یا تدریس هستند و در اینجا از تمامی آن‌ها تشکر و قدردانی می‌کنم. در طی روند بازخوانی کتاب، متاسفانه بخش‌هایی از متونی که توسط برخی از مولفان تهیه شده بود، با اقبال چندانی مواجه نشد و به ناچار از ویرایش فعلی حذف گردید تا برای استفاده در ویرایش‌های بعدی، پس از بازبینی و نزدیک شدن به ساختار فعلی کتاب، مورد استفاده قرار گیرد. در کنار این‌ها، فصل اصول شبیه‌سازی آشفتگی، تالیف آقای مهندس زین‌العابدینی، یکی از فصولی بود که مورد استقبال قرار گرفت و به دلیل جامع بودن مطالب و امکان استفاده گروه زیادی از دانشجویان، برای چاپ در ویرایش پیش‌رو، در نظر گرفته شد. زحمات تمامی مولفانی که بخش‌هایی را برای کتاب تالیف نمودند، لیکن امکان استفاده از مطالبشان در این ویرایش از کتاب، فراهم نگردید نیز قابل تقدیر، احترام و سپاس است.
در کنار بخش‌هایی که برای ویرایش اول کتاب در نظر گرفته‌ شده است، بسیاری مباحث کاربردی دیگر نیز برای ارائه در ویرایش‌های بعدی و به عنوان نسخه‌های تکمیلی پیش‌بینی شده است، که پس از انتشار کتاب و دریافت نظرات خوانندگان، نگارش آن‌ها برنامه‌ریزی خواهد شد. توربوماشینری، انتقال حرارت، تشعشع، جریان‌های چندفازی و احتراق، برخی از موضوعاتی است که بدین منظور، در نظر گرفته شده است.
همچنین به منظور فراهم آوردن فضایی مناسب جهت بحث و گفتگوی خوانندگان کتاب و شبیه‌سازان CFD کشور، باشگاهی به زبان فارسی، بر روی پایگاه اینترنتی شرکت خدمات مهندسی پیتک ایجاد گردیده، که در تالارهای تخصصی آن، می‌توان بسیاری از سوالات و گفتگوهای تخصصی را، در حوزه‌های مختلف CFD، طرح و پیگیری نمود.
با تمام دقتی که در نگارش و بازبینی کتاب صورت پذیرفته است، باقی‌ماندن مشکلات نگارشی و ساختاری، دور از ذهن نیست. بنابراین همزمان با انتشار کتاب، فرم ثبت‌نامی برای خوانندگان کتاب در منوی ثبت‌نام صفحه اول وب‌سایت شرکت، قرار داده شده است که خریداران کتاب، می‌توانند به آسانی در آن ثبت نام کرده و به جمع خوانندگان بپیوندند. از سوی دیگر پرسش‌ها و مشکلات مطرح‌شده در باشگاه مهندسان پیتِک و تالار تخصصی کتاب، مورد بررسی و پیگیری منظم قرار خواهد گرفت و در صورت گزارش مشکلی از نظر نگارش و یا روش انتقال مفهوم، تصحیح هر بخش، برای خوانندگان ثبت‌نام شده در وب‌سایت، ارسال خواهد شد تا در حد امکان، بهره‌مندی از کتاب با کمترین مشکلات صورت پذیرد.
تالیف و انتشار این کتاب، پس از لطف خداوند، بیش از هر چیزی، مرهون حمایت و پشتیبانی مادی و معنوی شرکت خدمات مهندسی پیتِک و خصوصا دپارتمان‌های آموزش و CFD آن است که در سال 1388، با همراهی گروهی از دوستان تاسیس گردید و در این سال‌ها، بسیاری از صنایع، دانشگاه‌ها و دانشجویان کشور، از خدمات آن بهره برده‌اند.
در انتها از زحمات فراوان تمامی دوستان و همکارانی که در نگارش، بازخوانی، ویرایش، تایپ، گرافیک و طراحی جلد، صفحه‌آرایی و پیگیری امور مجوز و در نهایت چاپ و پخش کتاب، ما را همراهی نمودند، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم و آرزومندم، کتابی که در طی سالیان، همراه با ارادات فراوان، برای دانشجویان و مهندسان این مرز و بوم نگاشته‌ شده‌است، مورد اقبال قرار گیرد.
با احترام
احسان ‌اله سعادتی
تهران- هجدهم خردادماه 1394

X
لطفا در صورت تمایل به دریافت خبرنامه‌های مهندسی و آموزشی شرکت و اطلاع از وضعیت دوره‌های در حال برگزاری، اطلاعات زیر را وارد کنید. کلیه اطلاعات شما، با حفظ امانت، نزد شرکت خدمات مهندسی و آموزشی پیتِک نگه‌داری می‌شود.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
تلفن همراه
زمینه تخصصی

ورود

کتاب ترموفلو مهندس سعادتی 

 

کانال تلگرام پیتِک 

 

 

 دریافت اطلاعات کتاب مبانی شیرین سازی آب- نگین بهشت کار